Jak připravit automobil jednoduše na zimu?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Milí řidiči,

dnes si povíme něco o tom jak snadno a účinně připravit auto, (ale i řidiče) na zimu. Tak rychle na to, ať i v zimě můžeme s radostí a hlavně bezpečně vyrazit.

Předstartovní příprava:
– Abychom se do vozu vůbec dostali, je žádoucí před zimou ošetřit všechna gumová těsnění, vhodným přípravkem.
– Pokud nemáme vyhřívané čelní sklo, tak nejsnadněji si s námrazou poradí kvalitní rozmrazovač: Sheron, Sonax, Happy car. Samozřejmě můžeme zamrzlému sklu předejít i pomocí clony na okno. Škrabku použijeme v krajním případě, vždy je třeba počítat s tím, že škrábe i sklo. Samozřejmě pokud napadne sníh, nenecháme se překvapit a odmeteme ho košťátkem.
– Pokud nám skla namrzají i zevnitř, je to způsobenou vlhkostí uvnitř vozu, odstraním jí důkladným vyvětráním vozu před koncem jízdy a také za pomoci přípravku (foggy stop), který pojme vzdušnou vlhkost.
– Nesmíme zapomenout také na kvalitní stěrače (Bosch, Sheron) a dobrou kapalinu do ostřikovačů, doporučujeme např. Sheron -3OC. Dokud nemáme zajištěný dobrý výhled, neměli bychom vyjíždět.
– Jistě si také nechceme ušpinit vnitřek vozu, proto před zimou použijeme dobře pasující gumové koberce, z kterých můžeme přebytečnou vodu vylít.

Start:
– Dobré je zkontrolovat stav baterie, alespoň pomocí jednoduchého testeru si můžeme také změřit nabíjení. Pokud je nabíjení v pořádku, ale baterii nepomohla ani kvalitní nabíječka (CTEK a Bosch), tak je čas na její výměnu.
– Start také usnadníme kvalitním aditivovaným palivem (VIF diesel aditiv, VIF benzin aditiv). Bohužel jsou situace kdy ani ono nepomůže a poslední záchranou jsou startovací kabely.
– Samozřejmostí je použití vhodného oleje, u vozů od roku výroby 2000 obvykle ve viskozitních třídách 5W-40 nebo 5W-30, případně 0W-30 a 0W-40. Tyto olej dokáží značně usnadnit start a zabezpečit minimální opotřebení motoru.

Jízda:
– Probrali jsme základní přípravu vozu, nyní si řekneme, co můžeme udělat pro bezpečnou jízdu.
Základem je vždy dobrý řidič! Pokud víte, že máte rezervy ve zvládání vozu, je dobré navštívit školu smyku nebo alespoň zajet na opuštěné parkoviště/letiště a vyzkoušet si limitní situace, jak funguje ABS a ESP.
– Velký vliv mají také kvalitní pneumatiky, nezapomeňte zkontrolovat jejich tlak.
– V zimním období se často potýkáme s jízdou v noci. Abychom ulehčili naším očím, tak je vhodné použít dobré žárovky nebo nové výbojky v případě, že máme xenony. Pokud se nám neustále mlží sklo, můžeme vyzkoušet vyměnit kabinový filtr, příčinou často bývá jeho ucpání.

Po jízdě:
– Ani jízdou naše rady nekončí. Po skončení jízdy, vůz vyvětráme, snížíme tím namrzání oken, z koberečků vylijeme vodu. Zaparkujeme auto tak, abychom se mohli dostat k motorovému prostoru, např. pro použití startovacích kabelů.
– Základní přípravu vozu tedy máme za sebou, příště si něco povíme o ošetření karoserie.

Ještě stručný výpis věcí, které se nám budou v zimě hodit.

Co mít sebou:
škrabka, smetáček, rozmrazovač skel, startovací kabely, sáček s pískem, sněhové řetězy, deka…

Auto: kvalitní zimní pneumatiky, účinné osvětlení, neopotřebené stěrače, aditivované palivo…

Doma:
tester autobaterie, případně nabíječka autobaterie, ošetření gumových těsnění

Share.

O autorovi

Zanechat komentář